top of page
Szukaj

Czy AGAMA BRODATA musi jeść ŻYWY pokarm?

  • Patrycja
  • 22 lut 2016
  • 2 minut(y) czytania

Prawidłowa dieta jest czynnikiem, bezpośrednio wpływającym na sukcesy w hodowli, ma znaczący wpływ na zdrowie i rozwój naszych podopiecznych.

Agamy brodate są zwierzętami drapieżnymi, u których 60-70% diety powinien stanowić "żywy" pokarm , zaś 30-40% pokarm roślinny.


Należy pamiętać o tym, iż agamy brodate nie są wyspecjalizowane pod kątem pobierania określonego pożywienia. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o to, aby dieta naszych gadów była jak najbardziej urozmaicona, stale uzupełniana czymś nowym w zależności od pory roku.


Komponując dietę dla naszych pupili musimy pamiętać o tym, że nikt nam nie poda dokładnej ilości pokarmu, jaką powinniśmy podawać zwierzakowi. Jest to sprawa indywidualna - każdy hodowca powinien sobie to sam wypracować idostosować ilość podawanego pożywienia do konkretnego osobnika.


Warto jednak przy tym uwzględnić:

1. Wiek agamy

2. Wielkość danego osobnika

3. Wagę danego osobnika



Zamknięta w terrarium jaszczurka jest zdana na dietę serwowaną przez człowieka, dlatego należy dbać o jej jak największe urozmaicenie. Młode osobniki - do 15 cm długości ciała - karmi się jeden do dwóch razy dziennie, młodzież dorastającą - do 30 cm - raz dziennie, a dorosłe w wieku powyżej dwóch lat i mierzące 40-55 cm co drugi, trzeci dzień.


Wielkość pokarmu nie powinna przekraczać wielkości głowy, by zapobiec udławieniu się.

Jako podstawę diety stosuje się świerszcze, karaczany, szarańcza. Nie polecam jako stały element jadłospisu mącznika młynarka i drewnojadów. Są one ubogie w składniki odżywcze i często są przyczyną zatwardzeń u gada. Mogą stanowić jedynie urozmaicenie diety. Wszystkie owady karmowe można kupić w naszych sklepach Zooland.

Absolutnie zabronione jest podawanie larw much, które dzięki silnemu aparatowi gębowemu mogą uszkodzić wewnętrzne śluzówki agamy.

Jako dodatek roślinny doskonale sprawdza się mlecz, babka, koniczyna, zioła doniczkowe (na przykład melisa, mięta, bazylia, oregano, tymianek), rukola, roszponka, kiełki, liście rzodkiewki, liście kalarepki, liście malin, liście jeżyn, liście winogron, liście truskawek czy owoce truskawki. Jako uzupełnienie można od czasu do czasu podawać starty kłąb brokułu, cukinie oraz owoce leśne, czyli maliny, jeżyny, borówki.


Agamom bezwzględnie nie wolno podawać białego sera, żółtego sera, wędlin, parówek, mleka, słodyczy, karmy psiej lub kociej i innych pokarmów ludzkich.


źródło: https: agama brodata.pl



 
 
 

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page