top of page

Skalar Żaglowiec

Nazwa łacińska - Pterophyllum Scalare

Występowanie - Ameryka Południowa , dorzecze Amazonki

Wielkość - dorasta do 20cm

Zalecana pojemność akwarium - 150 litrów

Temperatura - 24-28 C

Charakterystyka -  skalar to jedna z najczęściej spotykanych w akwariach ryb. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznym, pięknym kształtom. Wysokie, rozłożyste płetwy grzbietowa i odbytowa mogą przywodzić na myśl żagiel, stąd też popularna nazwa tego gatunku. Jest to spokojna, wręcz majestatyczna ryba o pokojowym usposobieniu względem współmieszkańców akwarium. Należy jednak uważać na to jakie ryby umieścimy w jednym zbiorniku razem ze skalarami. Niektóre kąsaczowate, np. brzanki mogą podgryzać skalarom płetwy. Skalary są rybami stadnymi, więc w jednym akwarium powinno się trzymać przynajmniej kilka sztuk. W hodowli otrzymano wiele ciekawych odmian barwnych.

Akwarium -  mimo, że ryba ta jest bardzo popularna, szczególnie wśród początkujących akwarystów, to jednak jej utrzymanie wymaga pewnego wysiłku i wiedzy. Należy pamiętać, że są to duże ryby, osiągające w optymalnych warunkach ok 20 cm długości, a co ważniejsze ich ciało jest bardzo wysokie. Akwarium musi więc być przede wszystkim wysokie, co najmniej 50 cm, wtedy też skalary urosną do pełnych rozmiarów i będą się prezentować w całej okazałości. Dodając do tego fakt, że najlepiej hodować kilka tych ryb razem, ławo zauważyć że kilkudziesięciolitrowe akwarium będzie zdecydowanie za małe by zapewnić im wygodne warunki

Pokarm - pokarmy suszone, pokarm żywy, tabletki i płatki

Rozróżnianie płci -  u dorosłych samców można zauważyć guz tłuszczowy w postaci bardziej wypukłego czoła, natomiast u samic czoło jest gładkie.

Rozmnażanie - po dokonaniu selekcji samice wybierają najsilniejszych samców. Tarło polega później na znalezieniu odpowiedniej rośliny do złożenia ikry(często grube, duże rośliny- kryptokoryny, nurzaniec olbrzymi).

Ryby w środowisku naturalnym pilnują i strzegą narybku, jednak w hodowlanych odmianach trwa to zwykle do 5 godzin, potem narybek może zostać zjedzony.

Aktualna cena: 7,50 zł

bottom of page